Logo van Gemeente Hilversum
Logo van Gemeente Hilversum

Omgevingsmanager Energie

Dudokpark 1, 1217 JE Hilversum, Nederland

Sluit over 5 dagen

Begindatum:

Z.S.M.

Einddatum:

-

Uren per week:

18

Publicatiedatum:

16 mei 2026
Opdracht tarief Geen maximumOpdracht uren 18

Omschrijving

Omgevingsmanager Energie

De energietransitie is een belangrijke en complexe opgave waar de gemeente Hilversum hard aan werkt. Om aardgasvrij en klimaatneutraal te worden is het belangrijk dat we als gemeente hierin regie voeren, de transitie aanjagen waar nodig en wenselijk, tot slimme en duurzame oplossingen komen en vanuit een integraal beeld adviseren en ontwikkelen. Belangrijk hierin is dat we de omgeving met daarin alle belanghebbenden goed meenemen in de voorgenomen activiteiten en projecten. Netcongestie is één van de grote landelijke opgaven waar we ook in Hilversum mee te maken hebben. Samen met de netbeheerder werken we aan de plaatsing van meer dan 300 trafostations. Om dit goed te begeleiden hebben we tijdelijk ondersteuning nodig in de vorm van omgevingsmanagement. Met de plaatsingen worden de stappen die gezet (moeten) worden steeds zichtbaarder in de fysieke ruimte. Er komen dan ook steeds meer vragen en zorgen binnen. Het in contact treden specifiek op dit onderwerp om op een goede manier de opgave en de ontwikkelingen hierin goed uit te leggen en begeleiden van communicatie, informatie en participatie is een belangrijk onderdeel van je werkzaamheden. Je zorgt er dan ook voor dat de benodigde informatie, afwegingen en mijlpalen goed vastgelegd zijn en raadpleegbaar. Deze activiteiten ontplooi je nadrukkelijk vanuit de rol die wij als gemeente hebben en stemt af met de netbeheerder over hun informatieplicht. Voor de aanpak en uitrol van de trafostations is er een gemeentelijk projectteam opgericht. Je maakt onderdeel uit van dit team waarin je aan de lat staat voor bovengenoemde activiteiten. Als omgevingsmanager ondersteun je de energieprojectleiders, de adviseurs energietransitie en de verschillende gemeentelijke (beleids-) teams.

Werkzaamheden:

  • draag je zorg voor een eenduidige en centrale afhandeling van bewonersvragen
  • voer je regie op communicatie, participatie en informatievoorziening richting de omgeving
  • draag je actief bij aan het voorkomen van versnippering in de organisatie (één lijn naar buiten)
  • bewaak je de rolverdeling tussen gemeente en netbeheerder

Resultaten:

De kennis en ervaring die je bij meerdere plaatsingen opdoet leg je vast in een overdrachtsdocument. Hiermee draag je bij aan een goede en gestructureerde wijze van werken waarmee besluiten, mijlpalen en bijbehorende communicatie van het project helder is. Ook leidt dit tot duidelijke afspraken over rollen en verantwoordelijkheden van alle betrokkenen en kun je de omgeving passend informeren en betrekken in de opgave.

Eisen

  • Minimaal 2 jaar aantoonbare werkeervaring als omgevingsmanager binnen een overheidsinstelling;
  • Aantoonbare kennis van de politiek bestuurlijk context, benoem duidelijk in het CV hoe deze kennis is opgedaan;
  • Aantoonbare werkervaring met het begeleiden van complexe infrastructuurprojecten. Met complex wordt bedoeld waarbij verschillende onderdelen zoals planologisch, realisatie, ondergrond en bewoners belangen samenkomen in de openbareruimte, benoem duidelijke referentie project(en) in het CV;
  • Aantoonbare werkervaring met weerstand vanuit bewoners en bewonersdynamieken binnen ruimtelijke projecten, benoem duidelijk de ervaring en kennis en hoe deze is opgedaan;

Wensen en competenties

Wensen

  • Minimaal 5 jaar aantoonbare werkeervaring als omgevingsmanager binnen een gemeente of gemeentelijkregelingen; (20 punten)
  • Minimaal 2 aantoonbare werkervaring in de afgelopen 5 jaar met het begeleiden van complexe infrastructuurprojecten. Met complex wordt bedoeld waarbij verschillende onderdelen zoals planologisch, realisatie, ondergrond en bewoners belangen samenkomen in de openbare ruimte, benoem duidelijke referentie project(en) in het CV; (30 punten)
  • Minimaal 2 jaar aantoonbare werkervaring met weerstand vanuit bewoners en bewonersdynamieken binnen ruimtelijke projecten, benoem duidelijk hoe deze ervaring en kennis is opgedaan; (15 punten)
  • Aantoonbare werkervaring als omgevingsmanager Energie binnen een gemeente; (35 punten)

Competenties

  • Uitdrukkingsvaardigheid (mondeling)
  • Uitdrukkingsvaardigheid (schriftelijk)
  • Klantgericht
  • Luisteren
  • Resultaatgericht werken
  • Samenwerken
  • Assertiviteit
  • Besluitvaardigheid
  • Kritisch
  • Analyserend vermogen
  • Plannen en organiseren

Organisatie en team

Samen sterker!
Wijdemeren en Hilversum zijn vanaf 1 januari 2027 één gemeente. Zo kunnen we de dienstverlening aan onze 120.000 inwoners en bijna 20.000 bedrijven niet alleen blijven garanderen, maar ook verbeteren. Door onze krachten te bundelen, staan we sterker in het aanpakken van belangrijke uitdagingen, zoals wonen, natuur, economie en bereikbaarheid. Hilversum en Wijdemeren delen een historie en zijn al langer met elkaar verbonden.

De samenvoeging biedt nieuwe energie om die verbondenheid te versterken. De dorpen Ankeveen, Breukeleveen, 's-Graveland, Kortenhoef, Loosdrecht en Nederhorst den Berg behouden hun eigen karakter en vormen een waardevolle aanvulling op de meer stadse karakter van Hilversum. Van veen en water naar zand en heide. Die diversiteit maakt Hilversum aantrekkelijk om in te wonen, te werken én te recreëren.

Gespreksinformatie

De gesprekken bij de opdrachtgever worden gepland in overleg met de best passende kandidaten. De kandidaten die hiervoor uitgenodigd zijn, ontvangen uiterlijk op vrijdag 22 mei 2026 bericht. De beste drie kandidaten worden uitgenodigd voor een gesprek.

Stap 1: Uitnodiging voor een selectiegesprek
De opdrachtgever beoordeelt de CV’s van de kandidaten die door de administratieve partner zijn geselecteerd in onderlinge vergelijking op de volgende criteria.

  • Relevante werkervaring op soortgelijke opdrachten.
  • Relevante werkervaring bij soortgelijke organisaties.

De kandidaten die na deze beoordeling het beste scoren op de beoordeelde gunningscriteria worden uitgenodigd voor een selectiegesprek (stap 2 in de beoordeling). De beste drie kandidaten worden uitgenodigd voor een gesprek. De overige kandidaten worden niet uitgenodigd voor een gesprek.

Stap 2: Selectiegesprek
In het selectiegesprek wordt door de opdrachtgever nader getoetst in hoeverre de betreffende kandidaten voldoen aan het bovengenoemde profiel (met name wordt getoetst op de competenties). Het selectiegesprek wordt gevoerd met minimaal twee vertegenwoordigers van de organisatie. De kandidaten dienen op elke competentie minimaal een voldoende te scoren. Indien geen van de geselecteerde kandidaten op alle competenties minimaal een voldoende scoort zal stap drie van de beoordeling worden herhaald.

Overige informatie

Benodigd aantal professionals: 1 professional
Hybride werken: Nee

Optie tot verlenging: Mogelijk maar nog niet bekend.

Hybride: Geen verdere informatie.

Overig algemeen:

Functieschaal
Deze functie is ingedeeld in functieschaal 10. Deze functieschaal is verbonden aan de desbetreffende CAO van de opdrachtgever inzake de inlenersbeloning.

CV-eisen
Maximaal 5 pagina’s, opgesteld in het Nederlands, minimaal 2 referenties.

Overige informatie

  • De gemeente verzoekt altijd om een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG). Er wordt een VOG screening uitgevoerd conform de VOG screening van de gemeente Hilversum. De verwerkingstijd is maximaal 4 weken, en bij VOG-P screening maximaal 8 weken. De kosten van de VOG zullen ten alle tijden reeds verdisconteerd zijn in het aangeboden uurtarief.
  • We vergoeden geen reiskosten aan de professional die voor Hilversum komt werken. In de marktuitvraag van de administratieve partner wordt gesteld dat het geoffreerde uurtarief inclusief de reiskosten woon-werkverkeer is. Eventuele reiskosten die gemaakt worden in opdracht van de gemeente Hilversum voor werk-gerelateerde afspraken kunnen gedeclareerd worden met het ‘DECLARATIE KOSTEN PERSONEEL EN DERDEN’.
  • ‘Bring your own device’ is van toepassing. Dit houdt in dat de professional die de opdracht gegund krijgt zelf een mobiele telefoon inclusief abonnement moet meenemen voor alle zakelijke contacten. Ditzelfde geldt voor een laptop c.q. iPad.


Meer informatie
Hieronder vind je meer informatie over het aanmeldproces en antwoorden op veelgestelde vragen. Niet gevonden wat je zoekt? Neem dan contact op met Susan Peschier via susan.peschier@kbenp.nl.
Contact
Hoe werkt het?
Veelgestelde vragen
Wil je even sparren met een van onze adviseurs?
Onze adviseurs staan je graag persoonlijk te woord op maandag t/m vrijdag tussen 09:00 en 17:00 uur. Je kunt jouw vraag alvast stellen via de contactpagina of kom terug op een ander tijdstip!
Opdracht Adviseur